پست الکترونیک : info@neginasal.com
تلفن تماس : ۰۳۱۴۶۴۰۰۰۱۰
خواص ضد سرطانی کلاله گیاه زعفران (کروکوس ساتیووس)

امروزه یکی از مهم ترین علل شایع مرگ و میر در سطح جهان بیماری سرطان بوده که شیوع و میزان آن در ایران ، قابل توجه می باشد. از طرف دیگر، با توجه به بومی بودن گیاه زعفران در منطقه خراسان جنوبی ، در مطالعه حاضر خواص ضد توموری کلاله زعفران و برخی از مکانیسم های عمل آن در مدل های مختلف ماکرومولکولی ، سلولی و حیوانی مرور شده است.


در طب سنتی از کلاله زعفران به عنوان ترکیب دارویی در درمان بسیاری از بیماری ها مانند دیابت، فشارخون و سرطان یاد شده است ، نتایج تحقیقات طب جدید نیز نشان داده اند که می توان از کلاله زعفران و متابولیت های ثانویه آن در تولید داروهای مکمل مرتبط با درمان انواع سرطان های انسانی استفاده کرد.
کلاله زعفران به شکل اختصاصی رشد و تکثیر سلول های سرطانی را مهار کرده درحالی که بر رشد سلول های نرمال بی تاثیر بوده ، همچنین منجر به کاهش عوارض جانبی درمان های رایج می شود. متابولیت های اصلی کلاله زعفران شامل مونوترپن آلدهیدها و کاروتنوئیدها می باشند که در این میان کاروتنوئیدهای کلاله مانند کروسین و کروستین دارای اثرات ضد اکسیدانی، ضد سرطانی و ضد جهش زایی بیشتری در مقایسه با سایر ترکیبات می باشند. مطالعه حاضر پیشنهاد می کند که داروهای ضد تومور مشتق از کلاله زعفران می توانند به عنوان درمان های مکمل، ایمن و امیدبخش برای انواع سرطان ها در آینده نزدیک به کاربرده شوند .

نویسندگان : ریحانه هوشیار , سیده الهام مصطفوی نیا , سیده زهرا بطحایی

مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران بهمن ۱۳۹۴گروه بندی مقالات
برچسب ها
تماس با ما نشانی : اصفهان ، شهرک صنعتی هرند ، حدفاصل خیابان نگین 1 و 2 تلفن تماس : ۰۳۱-۴۶۴۰۰۰۱۰ پست الکترونیک : info@neginasal.com Avandfamily
نمایندگی های فعال
  • امورنمایندگان
  • فروش اصفهان :
    خیابان آپادانا اول ، روبروی اداره برق ، فروشگاه آوند
    تلفن :09137369758
فرم تماس با ما

فرم تماس